Zastanawiałeś się jaka pora dnia jest najbardziej efektywna pod względem treningów? Dzisiaj przedstawimy Ci wady i zalety treningów rano oraz wieczorem!
Zacznijmy może od tego, że ludzie dzielą się na kilka typów pod względem rytmu dnia. Wyróżnia się między innymi ranne ptaszki, dla których wstanie godzinę wcześniej na trening, to nic trudnego. Z drugiej strony są sowy, które najwięcej energii mają wieczorem i w nocy. Powinieneś wziąć to pod uwagę, gdy zaczynasz treningi, ponieważ jako sowa, możesz szybko zniechęcić się do treningów nad ranem, a ćwiczenia wieczorem przyniosą Ci przyjemność.
Należy także dopasować godzinę ćwiczeń przede wszystkim do swojego grafiku, by znaleźć czas także na odpoczynek i regenerację.
Ale jakie są zalety i wady porannych treningów?
– Dla wielu ćwiczenia z rana to świetny sposób na rozpoczęcie dnia, ponieważ aktywność z rana dostarcza nam energii na cały dzień. Istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo, że będziemy musieli zmienić nasze plany, co często zdarza się w przypadku treningów wieczorem.
– Jednak wadą treningów rano, jest większe ryzyko kontuzji, szczególnie jeżeli zapomnisz o prawidłowej rozgrzewce. Problemem jest tutaj poziom kortyzolu, którego nad ranem jest po prostu najwięcej. Dodatkowo ćwiczenia fizyczne skutecznie go podnoszą, więc jeżeli masz w życiu dużo stresu, to nie jest najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!
A jakie są zalety i wady treningów wieczornych?
– Pod wieczór nasze mięśnie są dobrze rozruszane po aktywnym dniu, dlatego trening przychodzi nam sprawniej, a ryzyko kontuzji jest mniejsze. Trening około 18-19 pozwoli Ci się odprężyć, a co za tym idzie, polepszyć jakość snu.
– Z kolei, jeżeli zbyt późno odbędziesz trening, możesz pobudzić swój organizm, a przez to trudniej będzie Ci zasnąć. Jeżeli wracasz po pracy zmęczony, będzie Ci także ciężej wykonać taki trening. Wieczorem także istnieje większe prawdopodobieństwo, że Ci coś wypadnie i nagle zabraknie Ci czasu na trening, a to ryzyko jest mniejsze w przypadku porannej aktywności.